Jednym z powodów, dla którego warto rozpatrzyć założenie solarów, jest remont dachu bądź wymiana jego pokrycia. Jeśli i tak nasz dach nie jest już w idealnym stanie, a równocześnie planuje się założenie instalacji fotowoltaicznej, najlepiej przygotować się na większy wydatek bądź postarać się o dofinansowanie z programu „Czyste powietrze”. Dzięki temu będziemy w stanie połączyć obie inwestycje. Jest to ważne, ponieważ zakładanie fotowoltaiki na starym pokryciu dachowym bezpośrednio wpływa na szybkość zwrotu inwestycji, ponieważ i tak, prędzej czy później, dach będzie trzeba wymienić. Wymagałoby to zdejmowania i ponownego zakładania instalacji, co znacznie zwiększyłoby to całkowite koszta przedsięwzięcia.
Warto również rozpatrzyć budowę instalacji solarnej w przypadku idealnych warunków, które sprzyjałyby wysokiemu poziomowi produkcji energii elektrycznej. To przede wszystkim duży procent powierzchni pokrycia dachowego, które jest dobrze nasłonecznione. Najkorzystniejszym ustawieniem dachu jest kierunek południowy, ponieważ wtedy następuje najdłuższa i najbardziej intensywna ekspozycja na światło słoneczne. Jeśli nasz dom zlokalizowany jest między większymi budynkami, które tworzą cień, to instalacja może nie być dostatecznie wydajna, a co za tym idzie, inwestycja będzie nieopłacalna.
Alternatywą dla takiego stanu rzeczy jest zdecydowanie się na instalację naziemną, ponieważ jeśli na dachu nie da się zamontować sprawnej instalacji, można również postawić ją na gruncie. Oczywiście tutaj także jest istotna odpowiednia ekspozycja na słońce, lecz posiadając odpowiednio duży teren, łatwiej jest znaleźć dogodne miejsce dla paneli.
Kolejnym, niezwykle ważnym aspektem, który powoduje, że coraz więcej osób decyduje się na instalację fotowoltaiki, jest dbałość o środowisko. Dla niektórych może wydawać się to zbyt banalnym powodem, jednakże jeśli każdy z nas korzystałby z energii słonecznej, to w dużej mierze pozbylibyśmy się problemu nadmiernej emisji gazów cieplarnianych i spalin. Niektórzy zarzucają sektorowi fotowoltaicznemu, że panele przyczyniają się do nadmiernej produkcji plastiku, jednakże warto zdawać sobie sprawę, że niemalże w całości nadają się one do recyklingu, a dużą część stanowią elementy wykonane ze szkła.
Wśród wielu powodów, dla których warto zdecydować się na fotowoltaikę, warto wymienić także oszczędność. Zawsze znajdą się osoby, do których nie trafiają argumenty o ekologii, jednakże kwestia finansowa jest tym, co najbardziej ich interesuje. I nie ma się czemu dziwić, bowiem wysokie ceny energii elektrycznej są coraz bardziej odczuwalne. Decydując się na instalacje fotowoltaiczną, jesteśmy w stanie zmniejszyć rachunki za prąd lub nawet zredukować je do zera. Wszystko zależy od koncepcji inwestora oraz zapotrzebowania domu na energię. Oczywiście kluczowym czynnikiem mogą okazać się możliwości, jakie daje nam nasz dom bądź działka, jednakże nawet niewielkiej mocy instalacja potrafi skutecznie odciążyć domowy budżet na lata.
Ostatnim z dość powszechnych powodów, dla których sporo osób decyduje się na założenie instalacji fotowoltaicznej, jest posiadanie niezagospodarowanego terenu, np. nieużytków rolnych z glebą o niskiej klasie czy działki poprzemysłowej, nadającej się jedynie do rekultywacji. W takim przypadku można postawić na wydajną farmę fotowoltaiczną i po prostu na niej zarabiać. Oczywiście niebawem wchodzące w życie zmiany w przepisach dotyczących rozliczania się z nadwyżek wyprodukowanej energii mogą nieco obniżyć prognozowane przychody, aczkolwiek nadal będzie to przedsięwzięcie niezwykle opłacalne, ponieważ energia słoneczna jest darmowa.
Jeśli jeszcze zastanawiamy się nad tym, czy warto zakładać instalacje fotowoltaiczne na swoim domu bądź w ogrodzie, nie ma na co czekać. Różnorodność ulg i dotacji na tego rodzaju inwestycje powinna skutecznie zachęcać do tego coraz to większą liczbę osób. Fotowoltaika nie tylko pomoże zmniejszyć wysokość rachunków, lecz również pozwoli zniwelować wpływ konwencjonalnej produkcji energii elektrycznej na środowisko, ponieważ duża liczba instalacji przydomowych znacząco odciąży system energetyczny w Polsce.