Systemy fotowoltaiczne mają szerokie spektrum zastosowań. Główną ich zaletą jest niezawodność, lekkość oraz możliwość uzyskiwania darmowej energii elektrycznej w sposób czysty, cichy i praktycznie bezobsługowy.
Moduł fotowoltaiczny składa się z połączonych szeregowo lub szeregowo-równolegle ogniw słonecznych. W większości modułów fotowoltaicznych materiałem półprzewodnikowym jest krzem w postaci płytek monokrystalicznych lub polikrystalicznych.
System montażowy - służy do trwałego i mocnego montażu modułów fotowoltaicznych na obiekcie (dachu, gruncie). Dostępne są systemy montażowe na każdy rodzaj dachu (skośny, płaski) pokryty różnymi materiałami (dachówka ceramiczna, blachodachówka, blacha trapezowa i inne). Są również tzw. systemy naziemne – do montażu bezpośrednio na gruncie.
Inwerter, zwany również falownikiem służy do zamiany prądu stałego, uzyskanego z modułów fotowoltaicznych na prąd zmienny o charakterystyce prądu sieciowego. Jest bardzo ważnym i obowiązkowym elementem systemu fotowoltaicznego. Proces pracy falownika ma wpływ na zasilane z sieci urządzenia.
Licznik dwukierunkowy - zlicza produkcję energii przez instalację PV (po skonsumowaniu jej części przez budynek) oraz pobór energii z sieci energetycznej.
Przykład całości zainstalowanego systemu w budynku.